יום שלישי, 23 בפברואר 2021

עורכי דין פליליים - כלומר שעברו על החוק

14.12.08 - סיפורו של עו"ד אלימלך בירנברגת"פ (שלום ת"א) 1639/07 מדינת ישראל נ' בירנברג אלימלך (פורסם בנבו, 09.12.2008)‏

‏ "בימ"ש השלום גזר את עונשו של הנאשם, עו"ד, שהורשע בעברה של גניבה בידי מורשה, תוך שהוא מטיל עליו, בין היתר, עונש של 18 חודשי מאסר בפועל. זאת, מהטעם שמעשי הנאשם גרמו גם נזק תדמיתי לציבור עוה"ד ויש לתת משקל בכורה לאינטרס הציבורי."

שוב ושוב אנו עדים לתופעה של הרשעת עורכי דין בגניבה מידי לקוחותיהם: 18 חודשי מאסר בפועל נגזרו ע"י בית המשפט השלום בתל אביב יפו על הפרקליט המלומד אלימלך בירנברג, עקב עבירה של "גניבה בידי מורשה".

 בערך בפברואר 2003 כאמור בגזר הדין, חברת עץ ערמונים מינתה את עורך הדין כנאמן על תקבולים כספיים שהגיעו לה עקב מכירת מגרש בדימונה, כאשר הכספים הופקדו בחשבון נאמנות מיוחד עליו היה אחראי עו"ד בירנברג כאשר חתימתו מחייבת את החשבון.


עורך הדין משך לכיסו בניגוד לחובת הנאמנות המוטלת עליו וללא ידיעת מרשתו סך כולל של כ-780,000 ש"ח.

 

על מנת לפצות את החברה ולהשיב את הכספים הסכימה הפרקליטות להסדר טיעון לפיו אם יפצה עורך הדין את החברה העונש אשר יושת עליו יהיה 15 חודשי מאסר בלבד וזאת בתנאי שהסכום יועבר אליה בתוך 4 חודשים. חלפו 4 חודשים - ונאדא, בירנברג לא החזיר את הכסף. לפיכך תוקן הסדר הטיעון לכך שהוא יודה בגניבה אך הפרקליטות תעתור למאסר של עד 36 חודשי מאשר בפועל. 

 

בית המשפט ציין בגזר הדין

 "נדמה שלא יכול להיות ויכוח כי העבירה שבה הורשע הנאשם, על נסיבותיה הספציפיות היא עבירה חמורה ביותר. חומרה עקרונית נודעת לעבירה של 'גניבה בידי מורשה' באשר מבצעה אינו חוטא רק בשליחת יד בכספי הזולת, אלא גם מפר את האמון שניתן בו כמי שהופקד על שמירת אותם כספים".

 

בית המשפט הוסיף כי 

"הדבר חמור במיוחד, כאשר העבירה מבוצעת על ידי עורך דין, מי שיחסי אמון הם בבסיס מקצועו. אם לא ניתן יהיה לסמוך על עורך דין בתפקידו כנאמן על כספי לקוחותיו - אנה אנו באים?"

 

כבוד השופטת גילה רביד מבית המשפט השלום בתל אביב יפו , השיתה על בירנברג עונש של 18 חודשים מאסר בפועל, 12 חודשים על תנאי, ופיצוי (נוסף על חובו להחזיר את הכספים שגנב) של 40 אלף שקל ל-"עץ ערמונים".  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

עורכי דין פליליים - כלומר שעברו על החוק

14.12.08 - סיפורו של עו"ד אלימלך בירנברג ת"פ (שלום ת"א) 1639/07  מדינת ישראל נ' בירנברג אלימלך  (פורסם בנבו, 09.12.2008)‏...